RSS Facebook

 

[IMG]

Rekonstrukcí utrpěla vila i mateřská školka V Zeleni

08. 10. 2014 | Naprosto bez zájmu o genius loci, zato s velkou nabubřelostí, přestavělo vedení města v roce 2014 na mateřskou školu historickou Künstnerovu vilu na Střekově V Zeleni č. p. 530. Nikdo se nezajímal o příběh tohoto zajímavého domu. Vila ani nestála radním za oslovení architekta. Návrh na úpravy luxusní stavby svěřili inženýrské společnosti PROVOD, která se specializuje na vodovody a kanalizace. Nikdy neměla zkušenost s rekonstrukcí architektonicky cenného objektu, natož s výstavbou mateřské školy.

[IMG]

Slavné vily zprostředkovávají fórum o současné architektuře Ústecka

27. 03. 2013 | Vzácný model proslulé brněnské vily Tugendhat se stal vrcholným exponátem právě otevřené výstavy v ústeckém muzeu Slavné vily Čech, Moravy a Slezska. Přehlídku republikové architektonické elity doplňují ukázky současné tvorby místních architektů a série besed s vybranými architekty. V dubnu to budou Vladimír Novák (18. 4.) a 3+1 architekti (24. 4.).

[IMG]

Vila Kind - palác olejového šejka

25. 05. 2010 | Vila Kind patří k význačným stavebním památkám architektury 19. století v Ústeckém kraji, byť doposud odbornou i laickou veřejností opomíjenou. Přičiněním špatné údržby i svého netypického umístění byla mnohými vnímána spíše jako zanedbaný řadový činžák než luxusní vila.

[IMG]

Ústeckou „Tugendhatku“ čeká přestavba

28. 10. 2009 | Unikátní funkcionalistická památka v ústecké čtvrti Klíše se podrobí zásadní rekonstrukci. Léta zanedbávaná a nespravedlivě opomíjená Pietschmannova vila, která ční ve výběrové publikaci Slavné vily Ústeckého kraje, může očekávat částečný návrat ke své původní kráse. Zároveň se ale musí přizpůsobit aktuálním nárokům mateřské školy, jež ve vile sídlí už od konce druhé světové války.

[IMG]

Nový zámek rodu Chotků

26. 02. 2009 | V roce 1842 si nechal bývalý nejvyšší purkrabí Českého království, hrabě Karel Chotek postavit ve Velkém Březně nový zámek. Stará budova, kde dnes je penzion pro seniory, mu přestala vyhovovat. Jak stavba probíhala si můžete přečíst v textu od kastelána velkobřezenského zámku Miloše Musila.

[IMG]

Nešťastný život v ústecké Beverly Hills

27. 01. 2009 | Každé město má svou "Beverly Hills". V Ústí nad Labem ji představuje Churchillova ulice. Stojí tu nejhonosnější vily v kraji, bydlel tu i vůbec nejbohatší podnikatel předválečného Československa. Osudy této zvláštní ulice zmapoval v nové publikaci ředitel Severočeské vědecké knihovny Aleš Brožek a odhalil, že život v luxusní čtvrti nemusí automaticky znamenat štěstí. Koncentrovalo se tu nejen obrovské bohatství, ale i nebývale mnoho lidských tragédií.

[IMG]

Vila s francouzskou elegancí

31. 12. 2008 | Duch francouzského baroka inspiroval vilu uhelného magnáta Franze Petschka, která stojí od roku 1931 v centru Ústí nad Labem. Podrobné informace o této netypické stavbě se můžete dozvědět z dalšího dílu seriálu o slavných ústeckých vilách.

[IMG]

Zámeček v Brné

07. 04. 2008 | Stačí na obálku napsat „Zámeček Brná“ a pošťák bezpečně ví, do jakého domu zásilku doručit. Jaká je historie tohoto zajímavého domu, si můžete přečíst v dalším díle seriálu o slavných ústeckých vilách.

[IMG]

Palác uhlobarona Ignaze Petschka

14. 01. 2008 | Vila nejbohatšího podnikatele první republiky ústeckého uhlobarona Ignaze Petschka dodnes dává na odiv nepředstavitelnou velikost jeho bohatství. A to i přesto, že v budově přes čtyřicet let úřadoval Okresní výbor KSČ a mnohé z „buržoasních cetek“ nenávratně zničil.

[IMG]

Hlavní výhra v loterii

09. 12. 2007 |

Hlavní výhru v loterii představovala v roce 1903 vila, která vyrostla na tehdejším okraji Ústí nad Labem. Po atraktivní ceně toužili majitelé tisíců prodaných losů. Líbezný secesní dům stojí dodnes, slouží jako penzion a o jeho zvláštní historii má ponětí jen málokdo.

[IMG]

Vila továrníka Alfreda Spahna

04. 12. 2007 | Alfred Spahn si roku 1912 postavil v Neštěmicích u Ústí n. L. mohutnou vilu, jako výkladnici úspěchu své strojírenské firmy. Nikdo široko daleko neměl luxusnější a po architektonické stránce ušlechtilejší dům. Štěstí se ale továrníka nedrželo dlouho. Strojírna za pár let zkrachovala a zdrcený majitel spáchal sebevraždu. Vila se po válce změnila v obecní činžák a jako bytový dům slouží dodnes.