RSS Facebook

 

[IMG]

Architekt Emil Rösler píše Hansi Krebsovi

24. 05. 2016 | V prosinci 1931 přišel do sekretariátu Německé nacionálně socialistické dělnické strany (DNSAP) v Ústí nad Labem dopis reagující na zprávu, že strana by ráda postavila v severočeské metropoli budovu své centrální správy. Jeho autorem byl architekt Emil Rösler, který má na severozápadě Čech hned několik zajímavých realizací. Dopis se nám podařilo náhodou najít ve Státním oblastním archivu v Litoměřicích a rozhodli jsme se ho jako zajímavý dokument zveřejnit.

[IMG]

CPTO UJEP - soutěž o návrh

13. 10. 2015 | Ještě do 1. 11. 2015 potrvá v prostorech ústeckého muzea výstava návrhů vzešlých ze soutěže, která se nakonec jako zázrakem přeci jen uskutečnila, aby vyvážila ztrátu unikátního pavilonu A bývalé nemocnice přestavované na kampus Univerzity J. E. Purkyně. Určitě se tam zajděte podívat, vidět vše fyzicky ve velkých formátech je k nezaplacení. Kdo však nemá čas, má ode dneška možnost shlédnout všechny návrhy i virtuálně na webu CPTO.UJEP.CZ.

[IMG]

Martin Krsek: Ikona moderní architektury minula Ústí o fous

14. 08. 2013 | Čtyři roky starý objev stránek Ústí-Aussig.net o zapomenuté architektonické soutěži z roku 1930 na výstavbu luxusního hotelu pro labskou pláž v Zálezlech přivedl na Ústecku skupinu holandských historiků architektury. Pátrali po stopách účastníka soutěže slavného krajana Jana Duikera a přivezli historické plány, které dokazují, že navrhl pro klienty z Čech převratnou stavbu, jež by dnes patřila k světovým ikonám moderní architektury.

[IMG]

Na Mariánské skále měl vyrůst nacistický palác

21. 06. 2010 | Duchovní otec říšské architektury Paul Bonatz navrhl stavbu, která měla stát na Mariánské skále nad centrem Ústí nad Labem a sloužit jako palác pro krajského prezidenta sudetské župy Hanse Krebse. Stavitel proslul jako autor obřích dálničních mostů a podílel se i na plánech přestavět Berlín na bájnou Germánii.

[IMG]

Kritici: Na co bude v Ústí tolik tunelů?

01. 03. 2010 | V úterý bude veřejně projednáván územní plán Ústí. Už nyní má magistrátní návrh řadu odpůrců.

[IMG]

Zahradní designér zhmotnil Duikerův hotel pro Zálezly

14. 12. 2009 | Coby kdyby, hlodalo ve fantazii ústeckého zahradního designéra Jana Vincence, když si před nedávnem přečetl článek na našem webu o objevu nerealizovaného projektu luxusního hotelu pro Dolní Zálezly od světoznámého holandského architekta Jana Duikera. Pokusil se po 80 letech moderní počítačovou metodou zrekonstruovat možnou podobu hotelu.

[IMG]

Divadlo v Ústí mělo vypadat jinak

22. 09. 2009 | Ústecké divadlo slaví velké výročí. Na začátku jubilejní sezony objevili historici zajímavé doklady o architektonické soutěži na tuto stavbu. Divadlo mělo mít úplně jinou podobu, ústečtí radní ale dali přednost levnějšímu návrhu vídeňského architekta Grafa

[IMG]

Zálezly mohly být v učebnicích

18. 08. 2009 | Slavný holandský architekt Jan Duiker navrhl v roce 1929 pro obec Dolní Zálezly netradiční kruhový hotel ze skla a betonu. Měl stát na rozlehlé labské pláži, která tehdy byla vyhledávaným letoviskem. Stavět se mělo začít v květnu 1930, ale kvůli hospodářské krizi hotel nakonec nevyrostl.

[IMG]

Bude v Ústí luxusní čtvrť u vody?

04. 12. 2008 | Ústí nad Labem Po vzoru rezidenční čtvrti v přístavišti pražských Holešovic by i Ústí mohlo získat exkluzivní bydlení na břehu řeky, a k tomu další vymoženosti jako pěší bulvár nad železnicí nebo přístaviště jachet. Alespoň tak to navrhuje nový plán revitalizace ústeckých čtvrtí Krásné Březno a Neštěmice, který si nechalo vypracovat od pražské kanceláře Siadesign CZ město Ústí nad Labem.

[IMG]

Ústí vládním městem vzorové župy Sudety

10. 03. 2008 | Kde bude stát sídlo krajské vlády, jak bude vypadat palác policejního prezidia, a co všechno přijde zbourat, takovými problémy žilo v roce 1939 Ústí nad Labem - sídelní město krajské vlády Říšské župy Sudety. Světoznámí architekti měli severočeskou metropoli přetvořit na výkladní skříň nacistické Říše.

[IMG]

V centru Ústí by mohly kotvit jachty

08. 02. 2008 | Přístaviště pro jachty v centru Ústí, tunel pod Větruší i čtvrtý most přes Labe navrhuje ve svém grandiózním projektu ústecká architektka Petra Chybová. Zcela novou koncepci rozvoje severočeské metropole zpracovala v roce 2006 jako svou závěrenou práci studia architektury v Paříži.