RSS Facebook

Diskuse 

Ú///A Prix 2010

 

Založeno: 17. 10. 2010 | Počet příspěvků: 39

Zvolte si nejlepší a nejhorší ústeckou stavbu od sametové revoluce! Do konce listopadu zašlete prostřednictvím této diskuze tip či tipy pro obě kategorie. Pokuste se vysvětlit, proč je právě tato stavba pro vás nej ... Vaše nominace samozřejmě budou mít v následné anketě větší váhu, uvedete-li je pod svým plným jménem a nikoli anonymně. 1. prosince pak na základě vašich podnětů sestavíme žebříček Top ten pro každou kategorii, pro něž budete moci hlasovat.

Držitele ceny a anticeny zveřejníme 28. prosince. Podrobnosti čtěte zde.

Vložte odpověď:

Diskuze

Paollo | 02. 02. 2011 | 14:06 Odpovědět

Tak ta diskuse nějak skončilo-usnula... Pořadí nejošklivějších staveb v Ustí? První dominuje tzv.FORUM a těsně v závěsu mu na paty šlape ta žlutá zrůda vedle divadla. Jak to vidíte Vy,ustečáci?


Paollo | 30. 12. 2010 | 11:34 Odpovědět

Prostor mezi hlavním nádražím a levobřežní komunikací je jistě dobře, že je nějak řešen. Ale, proč si řešitel myslí, že bude zájem o budovaný obloukový můstek přes tuto komunikaci. Určitě nikdo nebude korzovat po chodníku při levém břehu Labe za podmínek neuměrného silničního provozu. Vždyť už dávno zmizely lavičky insatolované na tomto chodníku v úseku od Ben. mostu po most nový. Také výstavba obchodů a snad i kavárny těsně za nádrážím, tedy v místech silného silničního provozu, je nesmyslná. Popíjejte kávu v oblacích výfukových plynů při letních vedrech!! Nově budovaný průchod pod nádražím bude také sloužit pro pobyt a přesun tzv.nepřizpůsobivých. Rezumé? Nějak někdo neumí alespoň triviálně posoudit, KAM rozumně novou výstavbu v Ustí vůbec umístit.


Pietro | 18. 01. 2011 | 22:36 Odpovědět

Já bych vás opravil... Ten prostor není řešen vůbec. Jde o takzvaný vyšlismus. :o)


Jan Hrouda | 31. 01. 2011 | 14:46 Odpovědět

"vyšlismus" za 160 miliónů :(


Jan Vaca | 31. 01. 2011 | 14:49 Odpovědět

Tady je přesný účet za park.

http://www.pirateleaks.cz/www/regiony/ustinadlabem.html


Paollo | 07. 12. 2010 | 11:44 Odpovědět

Architektonicky je budova Zdaru poměrně jednoduchá a byla by zajímavá jistě na jiném místě. Její oblé linie vůbec nekorespondují s hranatými liniemi spořitelny, ale i Bohemky. Vypadá to, jako když urbanista /?/ neví, kam v Ustí kterou stavbu alespoň trochu vhodně umístit ! Ale zde se hraje - jak píše i Ustecký deník - o to, že lidi chvilku řvou, a až jim dojde dech, tak si přeci zvyknou, ne?


Matěj Páral | 30. 11. 2010 | 17:03 Odpovědět

Vážení a milí, tímto uzavíráme možnost nominací, abychom stihli do zítra vypustit hlasování! Děkujeme všem převelice za účast, za názory a návrhy. Pokusili jsme se je poctivě statisticky zpracovat podle klíče 1bod hlavní nominace a 0,8bodu každá další nominace, analýza některých příspěvků není zcela jednoduchá (-; zda se např. jedná o nominaci či ne, nebo jestli nominace souboru staveb a jejich jednotlivých budov se navzájem sčítá či ne atd., tak snad nám odpustíte případnou nepřesnost a např. nezařazení Vámi nominované stavby. - A od zítřka naostro! Těšíme se na Vaše hlasy


Pietro | 30. 11. 2010 | 11:59 Odpovědět

ještě jedno - bývalé nákupní středisko Cíl na Terase. Kdysi elegantní stavba s blištivou mozaikovou fasádou s atriem a návazností na park, včetně jakého si slavnostního apeplacu se po přestavbě firmou Delvita stala děsivou plechovkou uprostřed zámkové dlažby. Navazující apelplatc s plastikami, fontánkou se změnil na asfaltovou pustinu střechy garáží, jejíž rekonstrukce asi nebude nikdy dokončena natož projekt dostavby garáží, jejíž vizoška je představena zde na tomto webu.


Martin Krsek | 28. 11. 2010 | 21:49 Odpovědět

Byl bych rád, kdyby byla v nominacích na cenu Ú///A Prix zastupena i architektura, která dokazuje, že může vzniknout velmi kvalitní stavba i v podobě dostavby či přestavby. Že není samozřejmé vybourat všechno, co stojí novostavbě v cestě, jak je bohužel zatím v našich poměrech obvyklé.
Dané výzvy se skvěle zhostili autoři operačních sálů oční kliniky Masarykovy nemocnice. A to jim dokonce jako základ posloužila prachobyčejná stará panelová výměníkovka.
Velmi slušně dopadla i přestavba minipivovaru Na Rychtě, která s vkusem zachovala starému hostinci měšťanský ráz konce 19. století, přestože zvedla dům o dvě patra.
Oceňuji i přestavbu Pietschmannovy vily. Tato špičková funkcionalistická stavba by sice zasloužila spíše precizní zrestaurování do původního stavu, ale vzhledem k tomu, že není překvapivě ani památkově chráněna a musela se přizpůsobit zákonem stanoveným parametrům pro funkci speciální školky, pak se architektům podařilo udržet maximum autenticity osobité vily.
A ještě jeden starší příklad. Výjimkou mezi obchodními řetězci, které svými nákupními halami zohyzďují všechny ústecké čtvrtě, byl už neexistující Julius Meinl. Svůj obchod vkusně napasoval do staré vozovny tramvají u zimního stadionu. Technická památka tak získala nový impuls.
A také mínusy samozřejmě najdeme ze stejného ranku.
Ukázku opravdové ingnorance architektonických hodnot představuje rekonstrukce zimního stadionu. Výrazná stavba šedesátých let totálně podlehla nevkusnému opláštění ala hypermarket.
Příliš se nepovedla ani přestavba starého nemocničního pavilonu B na Fakultu umění a designu. Architekt neměl zájem zužitkovat dědictví progresivní architektury třicátých let. Spíš naopak, potlačil ho podivným keramickým obkladem. Snad se ještě výraznější pavilon A dočká lepšího přístupu.
O kůlnových přílepcích a cirkusové fasádě na restauraci exinterhotelu Bohemie tu už referoval kolega Honza Vaca.
Mluvilo se také o negativních estetických dopadech zateplovací mánie. Já bych ještě přidal živelnou výměnu oken, která páchá neuvěřitelné škody především na meziválečných činžácích na Klíši. Za všechny uvedu příklad pětipatrového bloku v ulici Palachova pod křižovatkou Hvězda. Co patro to jiné okno, jinak členěné, jinak usazené a všechny z plastu...


Jan Hrouda | 28. 11. 2010 | 16:53 Odpovědět

+ celková rekonstrukce Mírového náměstí, především pak Zdar -navrácení identity zničenému centru města kvalitním řešením centrálního náměstí a krásným domem :)
+ Mariánský most - nový symbol města, krásné proporce a vztah ke skále

- hrůza u divadla, na tom se tady shodnou snad všichni a netřeba to nijak komentovat
- dopravní řešení celého území pod Větruší, které se tak na dlouho stalo místem pro auta a ne pro lidi, i tady bylo kdysi město !!! takhle teď musíme stavět lanovky... :(
- bytové domy na Bukově - v podstatě jediná porevoluční investice města do bydlení, bohužel s hroznou kvalitou a řešením horším než tolik odsuzovaná sídliště, stačí se jen podívat jak kvalitní domy stavělo město před válkou, smutný...


Ing. Dalibor Černý | 28. 11. 2010 | 09:53 Odpovědět

Přidávám svůj hlas
+ dostavba Komerční banky
- McDonald


Jan Vaca | 27. 11. 2010 | 15:02 Odpovědět

Uvádím, abych se jako jeden z tvůrců webu přidal k nominacím :-)
+
Mariánský most
Kočičí oči
Palác Zdar
Dostavba Komerční banky

-
Žlutý nedefinovatelný shit u divadla
Hybridní "dům" Špalíček mezi Bohemkou a spořitelnou
Přestavba (resp. totální demolice) restaurační části hotelu Bohemia


Lída | 26. 11. 2010 | 16:56 Odpovědět

+Myslím, že to je budoucí dům Martina Krska,hihi, bane, třeba pavilon A v areálu nemocnice, kde ikdyž lidi choděj v župánkách a jsou asi hodně nemocný, tak tohle místo jim musí připadat jako oáza, kde nemaj kolem sebe bílý stěny a všechno vypadá tak civilně a na dosah zdravý svobody.) Ten prostor psychicky léčí)))
-Asi vypadá, že jsem trochu opilá, takže mám výmluvu, proč nenominuju nejošklivější stavbu, nechci si totiž kazit náladu))


Markéta | 26. 11. 2010 | 16:09 Odpovědět

+ dostavba Komerční banky
- polyfunkční dům u divadla


Matěj Páral | 26. 11. 2010 | 14:34 Odpovědět

Vážení přátelé! Finišujeme a to znamená, že jsme z-analyzovali probíhající diskuzi. Některé nominace jsou tedy již poměrně jasné, jiné však zatím nerozhodné - proto pamatujte, že i vaše druhotné nominace mají svou váhu a můžete tak pomoci rozhodnout, kdo se ze zde navržených nakonec v top10 ocitne / navíc není všem dnům konec (ještě 4 a půl dne) a pokud rozpoutáte mezi svými známými novou vlnu nominací, vše může být ještě objektivnější ... (-;


Matěj Páral | 26. 11. 2010 | 09:00 Odpovědět

omlouváme se za nefunkčnost přiřazování odpovědí k příspěvkům v této diskuzi, způsobila to lomítka v názvu ... teď už to snad poběží / děkujeme programátorovi za rozluštění problému
-
jinak, abych si také zanominoval (-; více či méně alternativně / tedy za jednu z nejlepších staveb po revoluci považuji objekt vedle španělské restaurace na hrnčířské ulici - dříve tam býval průjezd - teď je to sand pizerie pampam či co, herna Krijcos/Tipsport - je to bez "architektonické ambice" a přitom na ústecké poměry neuvěřitelně kontextuální -- dále bych navrhl modernistický rodinný dům v brné u jahodového pole (arch. Roman Prachař - nejspíše i autor přestavby Rychty), toho si ještě nikdo zatím moc nevšiml -- a potom ještě možná kontroverzně nominuji horní stanici lanovky jako zatím nejlepší a nejmodernější přístavbu větruše, hihi /// jako hnusy nominuji p. arch. šťastného bytové domy na bukově (-; dále projekt supermarketu od téhož, který chtěl demolovat všechny domy u české besedy a ještě bych přidal za všechny paneláky barevné pruhy na jednom z "ABC" domů proti knihovně


Veronika Vorlíčková | 25. 11. 2010 | 10:56 Odpovědět

Divná věc vedle divadla, Forum a podobný hnusnosti už své minusy dostaly. Tak já k nim přidávám ještě úpravu Smetanových sadů. Podle mě je to typický příklad toho, jak čas prověří, zda se nějaký architektonický záměr povedl či nikoli. Park, kde nikdo nesedává, a kde se člověku ani nechce projít, jak je tu studeno a nevlídno, jasně ukázal, že tady se to fakt nepovedlo. Minus.
Podobné je to s novou úpravou Atria. Zatímco v tom starém lidé sedávali, na nově vzniklém apelplacu se sedět nechce nikomu. Soukromí a klid - to, co člověk od takových míst čeká - tu prostě nenajdete. Takže další mínus.
I když je od jiných chváleno, dávám minus i CPI center. Jako samostatná stavba někde na kraji města, dejme tomu. Do centra Ústí, je podle mě, funkčně i formálně naprosto nevhodná a jen podtrhuje humpolácké a bezohledné pojetí středu města.
Plus dávám jednoznačně dálničním Kočičím očím. Jezdím pod nimi několikrát týdně a pořád mě fascinují. Nad čistě účelovou a technicistní dálnicí najednou něco tak krajkově křehkého a elegantního. Nádhera.
Plus i České národní bance. Skoro až vtipný pandán ke kostelu sv. Vojtěcha - duchovno a peníze, šlehačkové baroko a postmoderna, věž a kupole, kostelní zvony a metronom. Postmoderna se mi normálně nelíbí, ale tady jí to prostě sluší.


Tomáš Petermann | 22. 11. 2010 | 20:45 Odpovědět

Matěji: nějakou dobu nejsem, a do konce listopadu nebudu, v Ústí ani v ČR, takže je těžké něco ze zateplených zrůdností vybrat.....natož zdokumentovat stav před a po.... nicméně co mě takhle na dálku napadá, je dvojice domů v Bezručově ulici, naproti školce v úseku mezi ulicemi Palachova a Balbínova... jeden je opravený, druhý zatím ne... neříkám, že je tím nejhorším, co se dá najít, nicméně pěkně dokumentuje, jakých výrazných změn se zateplovací mánie na takových domech dopouští.. zdravim


Jan Vincenc | 22. 11. 2010 | 15:01 Odpovědět

Prislo mi ze je tu jeden areal ktery je opomijen, Takze z meho hlediska do zdarile kategorie bych zaradil areal Masarykovy nemocnice

Jako krajne nezdarily vidim blok u divadla ktery jsme si za dva mesice v usti stihl prekrtit na "Svetlusku" zluta je na me moc svitiva vecer.
Dalsi nezdarilou stavbu bych mel jako forum protoze pokud by si clovek chtel vyfotit vez kostela tak to aby stal ve vstupnich dverich do KFC, nepomaha ani stat v Ulici u OD Labe protoze z tohoto mista mam v zabery reklamni konstrukci, v dobe pobytu s reklamou na optiku Aifel.


Barbora Vlcek Novakova | 08. 11. 2010 | 22:15 Odpovědět

Jo o uz sem na to koukala. Ale studii Sramek delal ne?


Jan Hrouda | 08. 11. 2010 | 21:47 Odpovědět

Městské sady dělali MS Architekti, ne Šrámek... myslím, že už to tu někdo zmiňoval... viz. : http://www.msgroup.cz/architekti/index.php?tpl=4&p=detail&id=202 ...


Barbora Vlcek Novakova | 07. 11. 2010 | 18:41 Odpovědět

Tak to zas tezky neni. Jednak staveb po roce 89 je jak safranu a kdyz uz nejaka je tak je to totalni pruser. Zrovna dneska sem koukala na nejaky fotografie Usti z roku 54 a i kdyz je tam cely Lidicky a dalsi stred mesta srovnan se zemi, tak je videt, ze mesto ma urcitou strukturu, ktera dela mesto mestem a to je momentalne Usti chybi. Na tech mapach byly videt i Mestske sady. Tech stromu tam byla tenkrat tak 1/10 dnesnich. Rekonstrukci dela Sramek a ve zprave tvrdi, ze do poctu stromu nehodla zasahovat pouze upravovat naletove kere. Tak si pockame
Mym kandidatem no.1 na celkem uspesnou stavby je rekonstrukce a dostavba KB od arch.Novaka. Dle meho nazoru jde o prijemne pouziti materialu a barev. Hodne se mi libi drevene venkovni zaluzie.
No.2 je rekonstrukce KU, libi se mi fasada celem ke Kulturnimu domu, pouziti oken a taky vstupni hala.

Za nepovedenou stavbu, povazuji predevsim Forum ani ne jako stavbu takovou, ale jeho umisteni. Ale minusovy body nedam.
No.1 je pro me Mestska knihovna, tato postmoderni stavba je naprosto bezucelna a proste oskliva. Nesmyslne balkonky a okynka, nedostatek prostoru.
Stavba trvala moc dlouho a uz par let po otevreni byly videt technicke chyby.


Petr Kiebel | 06. 11. 2010 | 19:49 Odpovědět

...ještě bych měl návrh na hezkou stavbu v Ústí - pavilon slonů v Zoo. Pominu-li nesmyslnost zadání jen pro dvě slonice (ach jo, ale to na jinou diskusi), tak si myslím, že je skvěle zakomponován v prostředí. Hezky a pohodlně se v něm pracuje, fakt moc příjemná, hezká a funkční stavba...


Pietro | 01. 11. 2010 | 23:47 Odpovědět

A měl bych tu ještě jednoho adepta na děsivou stavbu..... Nákupní středisko Horizont. Vlastník nedbá na jedinëčný styl stavby, každý nájemce si provádí úpravy exteriéru jak si ho napadne.. Výklady nahrazují okny, odstraňují betonová zábradlí a vytvářejí materiálově nevhodné přístavby v atriu jsou postupně odstraňovány žulou obložené záhony květin, žulová dlažba je rozlámaná od aut, která díky absenci oněh záhonů mají volnou cestu a nyní jsou zazdívány vzdušné ochozy kolem atria. Děs!


Paollo | 01. 11. 2010 | 10:11 Odpovědět

Probuch, co za hruzu vzniká mezi hlavním nádražím a levým břehem Labe? Kdo se to městu Ustí stále mstí?


Novák Josef | 26. 10. 2010 | 09:40 Odpovědět

Nejhorší stavbou je určitě FORUM, správně nazývané též trafostanicí. Podobná stavba by se mohla hodit, při přivřených očích, např. na pozemek vedle dnešního Krajského soudu. Na místě, kde stojí FORUM dnes, by byla vhodná malá tržnice s parčíkem. Maríánský most je jistě zajímavý po stránce technické, ale hezký rozhodně není. Při jízdě od Litoměřic, kdy uvidíte vykukovat pravobřežní pylon mezi domy, vypadá tento jako když na Ustí najíždí nějaký velkostroj. Příhodný název tohoto mostu je též Jednonohý Honza Silver. O té hrůze vedle divadla, která toto uplně upozaduje, je škoda mluvit. Zde by měli tvůrci tohoto veledíla absolvovat alespoň výuční list v nějakém oboru, kde by napáchali méně hrůzy. Další hrůzou je stavba mezi hotelem Bohemia a spořitelnou. Ta zabraňuje svým umístěním přirozenému vzdušnému promývání náměstí, které je už neprodyšně zastavěno. Palác Zdar za pár let, až za jeho skleněné fasádní desky napadá prach, bude odpudivý. Poměrně nenásilně a vhodně jsou řešeny budovy nynější VZP. Otázka je, co vznikne z rozestavěné budovy nad VZP. Splní se ono již proponované označení Beton nad Labem místo Ustí nad Labem?


Pietro | 25. 10. 2010 | 17:13 Odpovědět

Nedá mi to a musím vám oponovat :) Porovnávat budovu KS policie s tím žlutým hnusem jenom podle vnějšího vzhledu je nesmysl. A co vlastně myslíte tím vnějším vzhledem? Máte pravdu v tom, že Krajská správa má zanedbanou fasádu, ale to je tak vše. Designově, je krajská správa neporovnatelná s tím žlutým hnusem. Stejně tak Forum, jeho vydařenost/nevydařenost není dána velikostí průchodu do Malé Hradební nebo jakýmsi kostelním náměstím, ale ignorováním historie místa, historických stop ulic, práce s terénem a hlavně absencí výhledu do budoucna a na další možný rozvoj lokality. Každopádně máte odvážný názor a zajímavé hodnocení.


Ing. Dalibor Černý | 25. 10. 2010 | 12:01 Odpovědět

Vybrat nejlepší a nejhorší stavbu je stejně obtížné, jako vybrat nejhezčí a neošklivější, ale aspoň člověk má k dispozici více kritérií.
Pro svoji volbu jsem si stanovil vlastní výběrová kritéria.
Podstatou je posoudit umístění, dostupnost, vzhled, urbanistickou návaznost, vnitřní členění. (aspoň tam kde je to možné.)
Jako nejzdařilejší počin poslední doby z hlediska urbanizmu se mi zdá palác Zdar. Jeho uspořádání uvnitř je však velké zklamání.Místo využití možnosti atriového komunikačního systému dochází k naprostému chaosu. Člověk vyleze z parkoviště na Mírové náměstí a už stejným východem nesmí zpátky, informační centru uvnitř nemá denní světlo a podobně. Místo dynamiclého prvku vzniklo jen zastavvěné místo.
Baráky místo Falku mají takový architektonický výraz, že mohou vyvolávat rozporuplné názory. Zcela subjektivně - mě se nelíbí a jsou fádní.
Mezi velmi zdařilé z hlediska umístění a vnějšího vzhledu zařazuji Palác Jordán. Myslím si, že na daném území se povedlo postavit objekt, který je v souznění s umístěním, to umístění podtrhuje a nabízí přesně to tvoření ulic, které Ústí chybí. Prosklenné schodiště je velmi dynamickým prvkem, který stavbu vhodně doplňuje.
Stavba u Hraničáře. Je to divný. Uvnitř to má zajímavé nápady, ale vnější vzhled nekoresponduje s okolím. Sloupové prvky jsou příliš štíhlé, jako by společně s okny tam nepatřily. Stavba chce být na jednu stranu robustní, na druho stranu se pokuší to omezit, zároveň je dynamicky členěná, ale samoúčelně.
Stavba u divadla. Je předmětem docela velké kritiky. Že je ošklivá a pod. Není to nic úžasného, ale přesto tvrdím, že to je profesně velmi zručně udělaná stavba. Vnitřní uspořádání je velmi praktické, komunikace vynikající. Vnější vzhled? Když se podívám na budovu KS Policie, tak dům u divadla je o 100% lepší. Těžko se mohl podbízet tím, že se více přiblíží architektuře divadla, když v něm původně zamýšlená (myšleno v prostoru) druhá scéna divadla není. A Štípkova budova v které sídlí Sociálka? To je memento dřívějším časům, jak velmi pěkný prrojekt řešila dokonce česká vláda v čele s Kempným a zakázala ho dokončit v "kapitalisticky nepřiměřeném bombastickém duchu" Nějaké skleněné přestěny či podobná zařízení se neslučovala se socialisticky smýšlejícím člověkem.
Palác Forum. Úvahy, že zakryl kostel Nanebevzetí Panny Marie (šikmý kostel) jsou nesmysl. Kostely byly ve městech vždy blízko tržnic. Naopak se vytvořilo nové náměstí. které žije. Lze polemizovat zda se zdařily proporce středního průchodu z Malé Hradební, protože umístění a velikost mohlo lépe navazovat na Bílinskou ulici, ale po bitvě je každý generál. Vnitřní uspořádání je super. Co se nepovedlo a to naprosto je prostor, který je mezi oběma kostely. Ve jménu urbanistického zaklínadla dodržení uliční čáry byla zničena možnost vzniku nového velmi pěkného náměstíčka a zároveň v pohledu ne kostely při cestě v obou směrech. Stačilo ubrat jeden sloupový modul a bylo vyhráno.
Dalo by se psát o dalších stavbách, ale za nejhorší počin porevoluční doby považuji Mariánský most. Za miliardu (s úroky) dostalo Ústí nad Labem lávku do krematoria. Zkuste si promyslet, kdo má důvod jet přes Mariánský most a vyjde vám, že je sice hezký, ale nesmyslně drahý a stojí na místě, které je nesmyslné. a to, že jeho vzhled je unikátní? Zajeďte si do Honkongu, možná se budete divit.
Takže abych byl konkrétní. Plus - palác Jordán. Mínus - Mariánský most.
P.S. Vše je subjektivní. Možná by stálo za to udělat trošku propracovanější průzkum. Pokud bych měl dát něčemu největší mínus, tak to je to, že v Ústí neexistuje něco jako Útvar hlavního architekta, ale to je debata na delší dobu.


Matěj Páral | 25. 10. 2010 | 07:52 Odpovědět

k tomu zateplování bytových domů - je to pravda obecný fenomén, ale zkuste prosím pro účely ú///a prix vytypovat jeden nejhorší, aby ho šlo nominovat ... pošlete třeba fotku (nejlépe před a po) ... díky!


Tomáš Petermann | 24. 10. 2010 | 22:47 Odpovědět

začnu kladně..
jako nejzdařilejší počin vidím novou podobu Mírového náměstí...ne jen samotnou plochu, ale i skladbu budov, které jej uzavírají. Samozřejmě jsou zde budovy horší, nudnější i zajímavější. Ale v dobře navrženém prostředí se špatný dům ztratí... Ze všeho nejraději mám drobnou parcelaci západní strany náměstí, to se dneska moc nevidí...

pak bych chtěl ještě zmínit kvalitní rekonstrukce KÚ a Domu kultury (uvidíme jak dopadne sál a foyer)..

teď ty zápory...
samozřejmě se nabízí populární dvojice oc forum a dům u divadla... k těm bych jen dodal, že na rozdíl od Pietra bych řekl, že forum se dá v půběhu času nějak upravovat, přece jen je to vcelku obyčená skeletová škatule, když bude vůle, obchody se nějak mohou otevřít i do Malé hradební...narozdíl od žluťáska u divadla, ten půjde jen zbořit....

mnohem víc mě ale deptají rekonstrukce bytových domů stylem plasťáky a polystyren (eventuelně pastelová barva navrch), především na Klíší a Střekově, kde jich je asi nejvíce.. ničit kvalitní zástavbu panelákovým způsobem zateplování, bezmyšlenkovitě, obzvlášť, když tyto domy povětšinou takto radikálně zateplovat nepotřebují.... ale to není jen problém Ústí, a dokonce ani jen ČR... chtělo by to ale víc přemýšlet, plánovat, ne jen tupě zateplovat.. bydlení v takovém domě pak ztrácí hodně ze svého kouzla, kvalitně zrekonstruované domy, s původními dřevěnými okny budou za pár let vzácností...

možná mě časem ještě nějaká poznámka napadne


ročník 1936 | 21. 10. 2010 | 05:35 Odpovědět

To myslíte vážně, že Vám imponovalo autobusové nádraží u kostela?? To ještě dříve narození než Vy měly také smůlu, že kostel byl obestavěn, než přišla válka........:/


Victor Preis | 20. 10. 2010 | 21:32 Odpovědět

Doufám, že jsi nevystudoval architekturu, urbanismus nebo design...jinak by jsi měl vrátit titul...většina staveb v Ústí patří do kategorie --- na to nemusí být člověk studovaný, stačí když má jen trochu cit a um pro kvalitu, přece nejsi slepý...nebo si už nepamatuješ co tam stálo?Volná parcela neznamená zaplácnout to nějakou sračkou, hlavně aby tam něco bylo...jenže se pekelně pletu :-(


Victor Preis | 20. 10. 2010 | 21:28 Odpovědět

Líbí se mi kolik staveb tady zminujete, ale co přestavby těch stávajích, které se tak nepovedly? Jako se například przní bývalá Masarikova nemocnice (nyní kampus UJEP) Kdo z vás uvede nějaký urbanizační prvek, který se do podoby města velmi promítně, jako například atrium u magistrátu? Jako největší zlo a všude jinde vidím plastová okna která doslova cupují jak hard ta původní dřevěná a která velice ničí uhlazenou architekruru starých domů svojí brutálností...Jinak se shodneme na tom, že budova u divadla je opravdu architektonický odpad, jakási skica hozená do koše a následně nalezená uklízečem, Forum je z architektonické kanceláře zabývající se stavbou lunaparků a Clarion Congress Hotel u Hraničíře mi zase připomíná jakéhosi propleténého betovnového hada, který má místo šupin stovky oken. Zkrátka a dobře, jediná opravdu povedá budova je Palác Zdar, který navazuje na německý expressionismus 30.let ve kterém je stará nemocnice postavena. Velice s obavami sleduji co se děje s bývalou budovou kde sídlila ČSOB...jen pro zajímost uvedu že se jedná o jediný dochovalý dům postavený ve stylu vídenské secese, jakých je i v česku velmi pomálu a je navíc vyprojektovaný od snad nejslavnějšího českého architekta Osvalda Polívky (Obecní dům v Praze, naproti ČNB, zná snad každý)...když vidím jak se vevnitř bourá, trhají se parktery a staré obložení z velice kvalitního dubu, ručně vyžezávané tak mi to trhá srce...a ty pěkné mříže s ornamenty a okna zhotovená na zakázku...achhh...takový skvost...Přežil nacismus, komunismus ale tenhle divokej kapitasmus mu dal ránu z milosti...není to škoda...Forum se dá jednou zbourat ale tohle??? Přece nechcete aby to dopadlo jako ta krásná pošta nebo Těšnovské nádraží....takových skvostů je tu zatraceně málo a nikdo si jich neváží...stačil mi špalíček ve kterém je nyní Mark&Spencers...kvalitní architektonickou práci nahradil nekvalitní model z počítače ze skla a betonu, snad jen hlíníkové prvky se slunečními hodinami tomu navájí nějaký ráz ale jinak bíííída...konec demolicím a neuváženým (pře)stavbách v ústí! Lidi probudte se! jinak na památkářích je komouš, ted byl u voleb, ne že ho zvolíte!!! Pryč s tou rudou třešní!!! Nechci v ústí další vanu, stačí mi ty hrůzy co tu jsou...jinak natahujou lanovku, to bude fakt krása, už se těším až se svezu s tím super výhledem na kruhák a cikánský domy po větruší...a to už nechci přemýšlet nad tím hotelem co tam bude...mám strach co s naším ústím bude :-( trhá mi to srdce když vidím ty krásné staré pohlednice...Shafferova vila, Pošta, Radnice...je toho moc...jedno opravené muzeum a fasáda na divadle nic nespraví...Bylo to královské město a dneska??? Konečná stanice...


Rafael | 20. 10. 2010 | 16:06 Odpovědět

Souhlasím s ostatními , že budova vedle divadla by se měla urychleně zbourat asi tak stejně rychle jako byla postavena. Další dvě budovy co mi hýbou žlučí každý den, když jezdím okolo , jsou budovy u kina Hraničář.Marně se sebe ptám každý den jestli pak pan architekt absolvoval všechny ročníky školy.Tyto budovy mi silně připomínají betonové bunkry z třicátých let.Jen s tím rozdílem že tenkrát je natírali maskovacími barvami aby splynuli s okolím a ti dnešní umělci je natírají křiklavými aby každému hnuly žlučí když je uvidí.
O obchodním centru Forum se ani nezmiňuji. Zde když vynechám všechna sprostá slova , tak už vlastně nemám psát o čem. Z jedné strany to připomíná pevnost a z druhé strany zas zazdili historickou památku , kterou by nám v Evropě záviděli kdyby jí mohli spatřit na vlastní oči jako se to podařilo nám dříve narozeným , když se na pozemcích Fora rozkládalo autobusové nádraží.
Na závěr si myslím ,že by se měly stavět budovy jako tenkrát , aby i po stu letech jejich fasády stály za shlédnutí a další generace by se o ně praly jako o architektonické skvosty.


Carry54 | 20. 10. 2010 | 13:25 Odpovědět

tak když zhodnotím ty novostavby nebo přestavby: 3+ / 3-
+ jednoznačně z posledních let palác Jordán, to považuji za nej stavbu z těch všech, krásná, nenásilná, jak zde bylo psáno vytvořil zajímavý pohled z Lidického náměstí... dále určitě ČNB, Mariánský most
+/- Palác Zdar... zajímavá ale něco mi na té budově nesedí... nevím...
- jednoznačné ta žlutá budova u divadla, děs běs být o patro nižší a tak nenásilně do malé plochy narvat co nejvíce.... ne tohle předčilo i Forum které je hned na druhém místě a CPI se mi tedy taky nelíbí... kdyby se opravily ty paneláky naproti tak ani nikdo nepozná že ten komplex nově budovaný nepatří k tomu komplexu starému.... myslím že to místo si zasloužilo něco jiného

a na závěr bych chtěl zmínit pivovar na Rychtě.. krásný příklad jak lze starou budovu oživit a přitom nezničit její starobylý charakter... takovéto budovy měli stát místo fora okolo historického kostela...


Prof.Ing. Mikoláš Sněhulák. Csc | 20. 10. 2010 | 13:03 Odpovědět

+ : F und H, Zdar, NB, KB, Mariánský most, Palác Jordán a dům naproti, Mark und Spencer, CPI Center
+ -: Forum, Sever
- dům u Bohemky
- - dům u Divadla


Pietro | 18. 10. 2010 | 21:58 Odpovědět

Těžká volba vybrat nejlepší a nejhorší stavbu města....

Kvalita:
Mariánský most už byl oceněn dost, takže přejdu k jiné. Dostavba Mírového náměstí do jeho původního tvaru. Jednoznačně jako nejlepší hodnotím Palác Zdar od architektů Jehlíka a Reimanna. Svěží moderní architektura se špetkou elegance 30tých let. Vynikající proporce, detaily. Porota měla při výběru soutěžního návrhu šťastnou ruku.

Průser století:
Žlutý paskvil tu už byl zmíněn. Je to hnus non plus ultra, přesto ho jako nejhorší nedám, jelikož se to dá ještě napravit aniž by se to muselo celé odstřelit, což by si opravdu zasloužilo. Jako největší a nejtragičtější paskvil nominuji OC Forum. Tahle stavba má dalekosáhlý dopad na urbanismus města. Zmizela přirozená teréní konfigurace. Jedna ulice končí ve vzduchu jako startovací rampa letadlové lodi, další ulice je zcela odříznuta od zbytků života a slouží jako asfaltová stoka. Stavba zcela ignoruje možné rozvojové plochy města směrem na západ. Dopravní stavba v Malé hradební odstřihává město od jihu a od nábřeží. Je to zcela mimo měřítko ve hmotě i detailu. Zcela bezostyšně využívá kostel jako kulisu pro výhled z papundeklových kaváren nadnárodních řetězců aniž by respektoval jeho důstojnost. Kostelní "náměstí" tak slouží jen jako ozvučnice pro ozvučení podřadných vystoupení vyhasínajích hvězd šoubisnisu. V krátkosti si dovolím parafrázovat Petra Čtvrtníčka: Je to architektonická a urbanistická "mrdka".


Honza Hanzlík | 18. 10. 2010 | 20:46 Odpovědět

pokud mám právo do toho mluvit, tak

BEST:
(nečekaně) Mariánský most, stavba, která přesahuje rozměr Ústí i kraje. Hovoří za to řada prestižních cen, kvalitní architekt, kvalitní koncept, nezmršená realizace, až ikonický význam pro Ústí.

LOSER:
beztvará žlutá hrouda vedle divadla. absence architekta, nesoulad fasád, barevně k blití, nulová práce s kontextem.


Tomáš Lichtenberg | 17. 10. 2010 | 21:26 Odpovědět

uff :). Nominovat nejlepší stavbu bude o dost obtížnější, než tu nejhorší, ale... Mám několik adeptů, z nichž téměř každá má svá pro a proti. Takže chronologicky:

1) budova ČNB od arch.Gabriela-považuju jí za jeden z nejlepších výsledků pozdní postmoderny na území ČR. Je to obdivuhodně důstojný barák a za celou tu dobu nikterak morálně nezestárnul. Snad jen jediná výtka na jeho adresu-chová se trochu macešsky k ulici Hradiště.
2) přístavba KB od AGN-další důstojný dům, druhý po ČNB, který v polovině 90.let sliboval zářnou budoucnost ústecké architektury (bohužel nezcela naplněnou). Přístavba velmi pokorně, ale přitom svérázně reaguje na původní gočárovu budovu. Odkaz na meziválečnou architekturu zajímavě konotuje s mnohem pozdějším palácem Zdar...
3) Mariánský most od Romana Kouckého-asi nejkontroverznější, ale zároveň celorepublikově nejznámější ústecká stavba. Má mnoho pro i proti. Je to především ojedinělé pojetí jednostranně zavěšeného mostu, výtvarný dojem z konstrukce je prostě fantastický, dá se na ni stále dívat z mnoha úhlů a nikdy se "neokouká". Na druhou stranu je ze stavby velmi cítit převaha architektonického záměru nad inženýrskou racionalitou, kterou by si snad most měl žádat. Konstrukce je značně staticky těžkopádná a předimenzovaná. Most se ale možná právě díky silnému architektonickému záměru stal symbolem města.
4) palác Jordán od havlíkova AP Ateiéru-i když jsem byl zprvu dost skeptický, tak se podle mého jedná o nejzdařilejší havlíkovo dítě, které s (také jeho) protějším nárožním domem příjemně sevřelo křižovatku Pařížská/V.Hradební a vytvořilo zajímavý pohled z Lidického náměstí. Mám ten dům nakonec rád.
5) palác Zdar a další tři bankovní domy od arch.Jehlíka a Černohouze-zřejmě nejzásadnější domy z hlediska obnovy struktury jádra města, všech si velmi vážím, všechny jsou velmi zdařilé, jediné, co mě trochu mrzí je, že se svým obsahem stále příliš nezapojily do života města, ale to není otázka architektury, nýbrž provozovatele.
6) ...a konečně CPI City Center-další zásadní kus pro zaplnění hluchých míst městské struktury. Tady si ještě počkám na dokončení, jak bude celý komplex fungovat, zatím ale vypadá slibně :)

Pokud mám vybrat jednoho kandidáta z těchto kvalitních staveb, pak volím ČNB od arch.Gabriela. Podle mě je to vedle Mariánského mostu nejoriginálnější porevoluční stavba, ze které je cítit naděje a optimismus počátku 90.let.

A teď to horší:
Jednoduše a bez okolků, protože tyto stavby si příliš komentáře nezaslouží-I když vážně uvažuju o Foru, které promarnilo velkou příležitost a zničilo, co se dalo, tak i přesto na něm nacházím pár světlých momentů-takže nominuji "žlutooranžovou věc vedle divadla", zkrátka proto, že je to dům popírající všechny základní architektonické principy a myslím že je to jeden z mála domů, na kterém se shodneme všichni - laická i odborná veřejnost - že jde proti vkusu nás všech a to dokonce na jedné z nejlukrativnějších parcel celého města. Důstojná náhrada zbořené pošty to tedy rozhodně není :-/


[IMG]
Nové rozvržení areálu a některé pavilony Masarykovy nemocnice - DOMY (Jan Líman, Michal Juha, Jan Topinka) - nominace plus  (Foto: http://braunoviny.bbraun.cz/clanky/mylka-ze-zdravotnicke-sluzby-jsou-zdarma-byla-rozsirena-prilis-dlouho/ )

Nové rozvržení areálu a některé pavilony Masarykovy nemocnice - DOMY (Jan Líman, Michal Juha, Jan Topinka) - nominace plus (Foto: http://braunoviny.bbraun.cz/clanky/mylka-ze-zdravotnicke-sluzby-jsou-zdarma-byla-rozsirena-prilis-dlouho/ )

Městské sady _ rekonstrukce - MS Architekti (Michal Šourek) - nominace mínus  (Foto: http://www.msgroup.cz/architekti/index.php?tpl=4&p=detail&id=202 )

Městské sady _ rekonstrukce - MS Architekti (Michal Šourek) - nominace mínus (Foto: http://www.msgroup.cz/architekti/index.php?tpl=4&p=detail&id=202 )

Pavilon slonů v ZOO (první část tzv. Asijského domu) - G DESIGN (Milan Gottlieb) - nominace plus (Foto: http://www.usti-nl.cz/cz/zivot-mesta/fotogalerie/otevreni-noveho-pavilonu-slonu-v-zoo-2004.html )

Pavilon slonů v ZOO (první část tzv. Asijského domu) - G DESIGN (Milan Gottlieb) - nominace plus (Foto: http://www.usti-nl.cz/cz/zivot-mesta/fotogalerie/otevreni-noveho-pavilonu-slonu-v-zoo-2004.html )

Parter Interhotelu Bohemia  (autor přestavby neznámý)

Parter Interhotelu Bohemia (autor přestavby neznámý)

Kočičí oči - lávka přes D8 (Iveta Torkoniaková; Vít Hoznour, Václav Mach)

Kočičí oči - lávka přes D8 (Iveta Torkoniaková; Vít Hoznour, Václav Mach)

Rekonstrukce atria magistrátu (Zdeněk Havlík)

Rekonstrukce atria magistrátu (Zdeněk Havlík)

Restaurace Na Rychtě _ přestavba - Roman Prachař - nominace plus  (Foto: http://pivni.info/galerie/505-na-rychte-usti-nad-labem.html )

Restaurace Na Rychtě _ přestavba - Roman Prachař - nominace plus (Foto: http://pivni.info/galerie/505-na-rychte-usti-nad-labem.html )

Bytové domy na Bukově v Baráčnické ul.  (Zdeněk Šťastný)

Bytové domy na Bukově v Baráčnické ul. (Zdeněk Šťastný)

Kampus - přestavba bývalé Masarykovy nemocnice (Archprojekt, Reconstruction, SIAL)

Kampus - přestavba bývalé Masarykovy nemocnice (Archprojekt, Reconstruction, SIAL)

Mírové náměstí _ nová podoba (dostavba náměstí do původního tvaru je přímým důsledkem dodržení regulačního plánu, jehož autory jsou na základě vítězství v soutěži Roman Koucký a Michal Šrámek) - Roman Koucký, Sylva Matějková, Michal Šrámek, Karel Thér - nominace plus

Mírové náměstí _ nová podoba (dostavba náměstí do původního tvaru je přímým důsledkem dodržení regulačního plánu, jehož autory jsou na základě vítězství v soutěži Roman Koucký a Michal Šrámek) - Roman Koucký, Sylva Matějková, Michal Šrámek, Karel Thér - nominace plus

Česká národní banka (Michal Gabriel)

Česká národní banka (Michal Gabriel)

Polyfunkční dům mezi spořitelnou a hotelem Bohemia - ARCH PROJEKT (Luboš Kotiš, Lenka Kotišová) - nominace mínus

Polyfunkční dům mezi spořitelnou a hotelem Bohemia - ARCH PROJEKT (Luboš Kotiš, Lenka Kotišová) - nominace mínus

Polyfunkční domy Safír (Jan Jehlík, Pavel Černohouz) a Falk a Hocke (Pavel Černohouz)

Polyfunkční domy Safír (Jan Jehlík, Pavel Černohouz) a Falk a Hocke (Pavel Černohouz)

Palác Jordán - Atelier AP (Zdeněk Havlík, Luboš Hruška)

Palác Jordán - Atelier AP (Zdeněk Havlík, Luboš Hruška)

CPI City Center - Jiran Kohout Architekti (Zdeněk Jiran, Michal Kohout) - nominace plus i mínus

CPI City Center - Jiran Kohout Architekti (Zdeněk Jiran, Michal Kohout) - nominace plus i mínus

Nová budova Komerční banky (Vladimír Novák)

Nová budova Komerční banky (Vladimír Novák)

OC Forum - T+T Design (Willem-Joost de Vries, Berton de Bont) a Sdružení D/CH (Jan Chlup, Petr Valenta) - nominace plus i mínus

OC Forum - T+T Design (Willem-Joost de Vries, Berton de Bont) a Sdružení D/CH (Jan Chlup, Petr Valenta) - nominace plus i mínus

Mariánský most - Roman Koucký Architektonická kancelář (Roman Koucký; Šárka Malá, Libor Kábrt) Milan Komínek, Ladislav Šašek - nominace plus i mínus

Mariánský most - Roman Koucký Architektonická kancelář (Roman Koucký; Šárka Malá, Libor Kábrt) Milan Komínek, Ladislav Šašek - nominace plus i mínus

Polyfunkční dům u divadla (Petr Novotný, Eva Vidláková, Real Garant)

Polyfunkční dům u divadla (Petr Novotný, Eva Vidláková, Real Garant)

Palác Zdar (Jan Jehlík, Ivan Reimann)

Palác Zdar (Jan Jehlík, Ivan Reimann)