RSS Facebook

Diskuse 

Úpravy panelových domů

 

Založeno: 21. 04. 2010 | Počet příspěvků: 21

Nová diskuze Pruhy nahodilých tvarů nebo původní šeď. Nemíjíme šanci, udělat z ústeckých paneláků krásné místo k životu? A můžeme si za to sami. Nebo chceme, aby město začalo vzhled domů regulovat?

Vložte odpověď:





Diskuze

Vlastimil Vedral | 29. 06. 2011 | 20:52 Odpovědět

Dovoluji si upzornit na rekonstrukci obytného domu Pincova 13 a 15. Minimálně po řemeslné stránce se mi zdá velice zdařilá i když asi nebyla nejlevnější. Po všech schválnostech, které můžeme porůznu spatřit, by neměla zapadnout. Podstata je zřejmě v tom, že jsou dotaženy všechna detaily materiálově i barevně. Zajimavým detailem jsou hodiny na štítě.


Tomáš Petermann | 18. 10. 2010 | 18:59 Odpovědět

klasicistní příspěvek z Berlína

http://www.facebook.com/photo.php?pid=1799469&l=3f1ce6d59d&id=1343220931


Tomáš Lichtenberg | 14. 12. 2010 | 19:22 Odpovědět

To je ovšem brutus... :D


Pietro | 29. 03. 2011 | 21:35 Odpovědět

Mě to připadá jako dobrá recese :)


Pietro | 23. 06. 2010 | 12:26 Odpovědět

V Ústeckém deníku se naši politici rozplývají nad novým hlasovacím zařízením. Měl sem pocit, že když je budova památkově chráněná, že nebudou příliš šahat do interiéru, nicméně sem překvapen, že stěna sálu změnila svou podobu a barevnost.??? Je to záležitost této akce nebo to "vylepšili" už před tím??


Pietro | 24. 06. 2010 | 15:27 Odpovědět

Sorry za offtopic, malé ukliknutí...


Marek Machačný | 20. 06. 2010 | 20:45 Odpovědět

Minulý víkend se mi po více než roce konečně poštěstilo navštívit Aussig - město mých studií. Vzhledem k tomu, že dost intenzivně sleduji místní architektonické "dění", zejména na tomto webu, tak jsem byl dost zvědav, jak vypadá skutečnost. A byl jsem poměrně mile překvapen. Ne mile proto, že by se v Ústí dělaly věci dobře, ale proto, že to není taková tragédie, jak jsem se ve svitu monitoru často obával. Nejvíce jsem byl zvědav na panelové domy, protože dekor jejich zateplených fasád se projevuje na panoramatu města možná nejvíce. A potvrdilo se mi, co jsem si dříve myslel, tj. že až na některé trojúhelníčkové výstřelky /to bylo, myslím, na Krásném Březně/ je místní dekor docela standard a že většinou byly zvoleny poměrně příjemné, většinou ne až tak agresivní barvy. Už jsem tu psal, že bych se osobně držel "lutherské" střídmosti našich saských sousedů. Ale nakonec stávající výsledek taková tragédie není. Domnívám se, že odpor vůči barevným řešením je dán tím, že většina čtenářů tohoto webu má vycizelovanou estetiku někam směrem k časopisům Zlatý Řez, Architekt apod., ale výsledné hodnocení čtenářů-včetně toho, které právě píši, je jen projevem individuálního vkusu. Navíc se domnívám, že kdyby ty paneláky-zvlášť na severu-nebyly tak děsivě uniformní, šedé a bez nápadu, tak by ani postmoderní tvůrci jejich fasád nebyli tak "rozjetí". Sám za sebe musím říct, že se mi díky výletům do krajů Hedvábné stezky značně posílila tolerance vůči orientální barevnosti i divočejšímu dekoru, a snad i proto bych fasády na severu hodnotil jako "docela dobré". Tedy nic super, ale také nic, co by mě osobně štvalo.
Už jsem se tu jinde vyjadřoval k výrokům pana Kouckého, ale jelikož je zde, v této diskuzi tak pozitivně hodnocen, tak to napíši ještě jednou: jeho tvrzení o nutné budoucí památkářské rekonstrukci panelových domů způsobem likvidace esteticky "nevhodného" zateplení, je tvrzení dosti extrémní. V naší zemi je pár dosti pěkných a tvarově zajímavých paneláčků, které si památkovou ochranu zaslouží (např. ředitelství mladoboleslavské Škodovky zde: http://www.schupke.cz/img/refer/full/skodaboleslav/P2070001.jpg ). Ale vize chránění i ve své době podprůměrné architektonické melasy mi přijde dost podivná. Rozhovor s panem Kouckým jsem četl několikrát, a stále více se utvrzuji v názoru, že jde o dosti zatrpklého člověka s paradoxně dosti povýšeným vyjadřováním. A o kvalitě jeho prací hovoří jeho díla sama za sebe. Ve své době snad patřila mezi nadprůměr (ale to musíme brát v úvahu zoufalé poměry devadesátých let ), v dlouhodobém měřítku jde spíše problematická díla (park u muzea nebo i mnou kdysi tak obdivovaný Mariánský most.
…Naopak za zásadní bych v této diskuzi považoval zmínky o tom, jak uzavření domů do špatně propustných fasád působí plísně a narušení statiky. To jestli je pravda - a obávám se, že ano - tak je to skutečně průšvih. A zároveň - jak už jsem jinde psal - souhlasím s názorem,že nepřizvat k tvorbě návrhů fasád studenty příslušných oborů, je promarněná příležitost.
Zdravím všechny ústecké a díky za inspirativní čtení.


Jan Vincenc | 15. 06. 2010 | 01:09 Odpovědět

15.6. vysel na idnes clanek ktery pojednava k danemu tematu:
http://bydleni.idnes.cz/sidliste-michal-zari-kriklavymi-barvami-ne-kazdemu-se-promena-libi-1dd-/stavba.asp?c=A100614_171745_architektura_web
rekl bych ze je na tom usti jeste docela dobre


Martin | 09. 06. 2010 | 23:45 Odpovědět

Sice se můj příspěvek vůbec netýká barevnosti, ale je to podle mě daleko větší problém, než jaké pruhy si kdo vymyslí. Dobrý architekt se většinou paneláky nezabývá, takže to je možná důvod, proč jich většina vypadá tak, jak vypadá. Často o budoucí podobě také rozhodují lidé, kteří o architektuře nevědí vůbec nic. Chtěl jsem ale mluvit o něčem jiném...
Zateplení, které se dnes většinou provádí, naprosto degraduje vnitřní prostředí i konstrukci. Klasická "levná" varianta fasádního polystyrenu, akrylátové omítky a plastových oken sice logicky sníží tepelné ztráty, ale zároveň naprosto změní propustnost par a tím pádem i vnitřní prostředí. Následuje klasický scénář, kdy se po půl roce od rekonstrukce začnou objevovat plísně a neustále orosená okna. Zároveň se v konstrukci pomalu začína hromadit voda. Dobře je to vidět na prvních zateplených panelácích, kde se už začínají propisovat spáry mezi polystyrenovými deskami odpadává omítka, nebo dokonce i panely, protože voda v konstrukci znehodnotila železnou výztuž. Doporučuji se seznámit s přednáškami prof. Ing. Jana Krňanského CSc. Jeho skromný odhad životnosti takového zateplení je 20 let. Pak se bude muset celý systém vymenit a životnost samotné konstrukce už asi zpet vrátit nepůjde. Takže abych se dotal k závěru. Architekt Koucký se moc neplete, když předpovídá návrat šedivých fasád...


ěj | 21. 05. 2010 | 09:12 Odpovědět

tak mě těší, že naše diskuze vyprovokovala Aleše Horáčka ze 7 k sepsání článku:
http://www.sedmicka.cz/usti-nad-labem-decin-teplice-litomerice/clanek?id=170198
takže to je další poodkrytí problematiky a příspěvek do debaty ...


ěj | 06. 05. 2010 | 11:02 Odpovědět

zajímavý článek o zateplení jednoho z ABC domů firmou Revita G
http://www.revita-g.cz/editor/filestore/File/revital_3-2009.pdf
jen by mě zajímalo, koho myslí pan Hubený tím hlavním architektem (-:
karta ABC domů zde: http://www.usti-aussig.net/stavby/karta/nazev/121-abc-domy


Jan Hrouda | 09. 05. 2010 | 16:27 Odpovědět

"Plus v tom sehrají i opravené domy, mezi něž patří i ten ve Velké Hradební." no ehm ehm, nevím jestli zrovna tohle je příklad plusové opravy...


Tomáš Lichtenberg | 27. 04. 2010 | 23:06 Odpovědět

Už nevím kdo to řekl, možná Koucký, že jednou přijde doba, kdy budeme strhávat barevné kusy polystyrenu z paneláků a s památkářskou úctou odhalovat vytmelené spáry mezi panely. Já tomu dávám jednu generaci... ;-)


jav | 28. 04. 2010 | 11:11 Odpovědět

Ano, mluvil o tom Koucký v rozhovoru pro náš web. :-)


hh | 02. 05. 2010 | 23:32 Odpovědět

kéž by...


Vláďa | 12. 05. 2010 | 09:34 Odpovědět

Tak k tomu doufám nedojde :) už takhle jsou ty paneláky šeredné navíc ta izolace má nějaký význam...pokud s tím chcete z paneláků něco strhávat, tak je strhněte celé ;)


Pietro | 18. 05. 2010 | 19:10 Odpovědět

Strhnout celé? jednou k tomu dojde.... Nicméně některé domy by potřebovali předělat stávající výkřiky kreativity jejich tvůrců. Ale hezky to ukazuje v jakém stavu je naše kultůra. :)


Pietro | 22. 04. 2010 | 15:28 Odpovědět

V té obecné diskusi se to pěkně rozjelo :).
Asi by stálo za to udělat galerii rekonstrukcí, zkusím něco zajímavého, hrůzného i krásného nafotit. Nejen v Aussigu.


jav | 23. 04. 2010 | 09:27 Odpovědět

Pokud to bude možné, tak bych se přimlouval za galerii panelákových rarit z Ústí. Myslím, že materiálu bude dost. Venovali bychom tomu jeden díl seriálu - třeba toho Ústecko ve snech architektů :-)
Btw. ono by se takových rarit našlo fůru i na S-domech, který jsou přestavbami neuvěřitelně zku***** :-/


Pietro | 23. 04. 2010 | 11:59 Odpovědět

Dnes je počasí na focení ideální, vzhůru do ulic!


ěj | 21. 04. 2010 | 10:10 Odpovědět

z obecné diskuze vykrystalizovalo téma panelových domů ... zahajuji tedy debatu a ptám se na vaše zkušenosti s rekonstrukcemi (např. by mě hrozně zajímalo, jaké firmy zateplují domy, kolik může asi stát projekt, kdo pro zateplovací firmy vymýšlí barevné pruhy, existují v ústí architekti, kteří se podílejí na těchto akcích? nebo jde jen o inženýrské popř. průmyslovácké firmy? jak do tohoto výtvarného procesu zapojit např. ústecké studenty fakulty užitého umění a designu? atd. atd.)


[IMG]