RSS Facebook

Článek 

Architekti dávají ruce pryč od Fora

22. 11. 2009 | autor: Martin Krsek

Ruce pryč od finální podoby ústeckého obchodního centra Forum dávají oba čeští architekti, kteří se podíleli na jeho projektování. Jan Chlup a Petr Valenta se demonstrativně vzdali autorských práv, nejspíš proto, že se za Forum profesně stydí. Vzhled právě otevřeného obchodního centra budí v Ústí vášnivé diskuse jako snad žádná novostavba od konce druhé světové války.

"Nechci být spojován se stavbou, na jejíž realizaci jsem neměl vliv," reagoval architekt Petr Valenta z renomovaného brněnského ateliéru DRNH na veřejnou kritiku vzhledu stavby, pod níž je podepsán jako spoluautor. "My jsme nikdy autory nebyli. Těmi jsou holandští architekti z ateliéru T+T design. My jsme měli funkci generálních projektantů," odmítá dotazy k pochybné architektonické kvalitě stavby druhý z autorské dvojice architekt Jan Chlup z brněnského Ateliéru Chlup.

Změny v projektu

Oba dva se z vlastního popudu vzdali autorských práv k projektu a jako důvody uvádějí nestandardní vztahy s investorem. Za vším nejspíš stojí výrazné změny, které se v projektu odehrály v průběhu stavby. Rozdíly mezi původním návrhem a právě otevřeným obchodním komplexem totiž podle kritiků vzali stavbě poslední ambice o vlídnější architektonickou tvář pro obří blok. Jde například o zjednodušení netradičně prolamované stěny do ulice Malá hradební, která nakonec dostala podobu nevýrazné plochy.

“V průběhu stavby takový komplex jako Forum dostává určitých funkčních změn. Jeden nájemce vám odmítne, přijde jiný, který má jiné nároky. Je to živý organismus. Tomu se musí přizpůsobovat i fasáda objektu. A jestliže někdo upřednostňuje uměleckost fasády nad vlastní funkcí stavby, tak je to podle mně špatně. To byl jeden z důvodů, proč jsem se rozešli. My zkrátka máme poměrně striktní představy o funkci toho objektu a o jeho komerčním využití," komentoval rozpory s architekty projektový manažer ústeckého Fora Petr Hoffmann.(Více vyjádření v seriálu s rozhovory)

Skrýš před orkánem?

Řadu bytostných kritiků má čerstvě otevřená budova i mezi laiky. "Víte, jak schovat historickou stavbu před orkánem?" Ptá se vtip, který začal minulý týden kolovat po internetu po celé republice. Přiloženou odpovědí jsou letecké snímky obchodního centra Forum, kterak jeho železobetonová masa obepíná gotický kostel ze tří stran.

Nejaktivnější diskuse kolem Fora probíhá na internetových stránkách o ústecké architektuře Ústí-Aussig.net, kam přispívá řada příznivců architektury i architektů samotných. "No, to je fakt neštěstí. Kdyby ta stavba byla o polovinu menší, byla by pořád ještě veliká," poznamenává v diskusi Barbora. "Počkejme 10, 15 let, až bude obchodní centrum nerentabilní. Město pak stavbu za 100 milionů odkoupí a za 150 milionů zbourá," kontruje Tomáš Lichtenberg. Kritici vytýkají novostavbě především obrovskou plochu, kterou pokrývá jako jeden blok, čímž narušuje pestrou skladbu přirozené městské zástavby. Zdůrazňují, že stavba zabírá celou šestinu středověkého jádra Ústí.

Anebo jedinečná stavba?

Ve veskrze negativních příspěvcích sem tam probleskne i drobná chvála. "Na druhou stranu je vše lepší, než neutěšený stav před výstavbou Fora - vietnamská tržnice z jedné strany a maringotka s kuřaty z druhé. Takto se alespoň vytvoří malé náměstíčko kolem chrámu, kam by se klidně mohli přesunout vánoční trhy," míní Josef Lindner. Petr N. zase oceňuje novou pozici kostela, který po dostavbě Fora vypadá "jako hezký starý klenot uložený v moderním muzeu". Ale hned dodává, že "celkový pohled na tuto stavbu, a to ze všech stran, je spíš ošklivý a vzbuzuje pocit, že ta stavba patří spíš na kraj města, někam k dálnici." V diskuzi se ovšem najdou vyložení fanoušci novostavby jako Pavel Štima. "Pro Ústí n. L. vzniká jedinečná stavba a teprve realita ukáže, jak Vámi kritizované prvky vyniknou. Touto stavbou konečně získá Ústí n. L. obchodní střed, kde obchody budou mít svojí úroveň a zároveň nástup do města, který byl 50 let žalostný."

(Rozšířená verze článku publikovaného v severočeské příloze MF DNES, 23. listopadu 2009)


Karta stavby

Obchodní centrum Forum

Další článek v seriálu

Rozhovor s Petrem Hoffmannem o Foru

Diskuze k tématu

Vstup do diskuze

[IMG]

fotografie po dostavbě - letecký snímek

[IMG]

model